A tej és tejtermékek szinte minden ételben jelen vannak valamilyen formában. Tejfölt adunk hozzá, tejszín kerül a mártásba, esetleg sajttal ízesítjük az ételünket. Sokak számára viszont ezek szinte elképzelhetetlenek, hiszen a laktózérzékenység lehetetlenné teszi számukra a tej alapú fogások élvezetét. A különböző étkezési problémák sokszor lehetetlenné teszik az étteremben való étkezést, vagy egy cukrászda kínálatának az élvezetét.
A köznapi beszédben mindent a laktózérzékenység közös kalapja alá veszünk, a valóságban azonban szenvedhetünk magától a laktózérzékenységtől (amelyet másképp laktóz intolerancia formában is megtalálhatunk a különböző oldalakon) vagy a sokkal összetettebb tejérzékenység hatásaitól is.
A laktózérzékenység pontos megfogalmazása szerint a szervezet képtelen egy, a tejben és tejtermékekben megtalálható cukorféle (a laktóz) lebontására. Mielőtt megijednénk attól, hogy megbélyegzett életet kell majd élnünk, napjainkban – sajnos – már szinte népbetegségnek számít. Egyes európai országok lakosságának több, mint 70 %-a él különböző problémákkal, amik mind a laktóz intolerancia számlájára írhatók.
A laktózérzékenység tünetei meglehetősen széles skálán mozognak.
Az enyhébbek közé tartozik a felfúvódás vagy puffadás. Igaz, ezek is kifejezetten kellemetlen tünetek, mégis kevésbé befolyásolják az életminőségünket, mint a súlyosabb esetekben kialakuló alhasi görcsök vagy hasmenés.
A kezelés természetesen nem a laktózérzékenység tünetei felől közelít, hanem a probléma felől. A dietetikus célja nem a tünetek, hanem a kiváltó okok megszüntetése. Gondolhatnánk, hogy probléma megszüntetése egyszerű, hiszen a laktóz intolerancia száműzhető az életünkből, ha nem fogyasztunk tejet és tejterméket. Ugyanakkor ez szinte kikerülhetetlen a mindennapokban. Szerencsére, a dietetikusok ezt már személyre szabott étrend keretében tudják kezelni.
Bár egyszerűnek hangzik, az étrend nem abból áll, hogy laktózmentes termékekre váltunk, a helyzet ugyanis ennél sokkal összetettebb. A laktózérzékenység tünetei kapcsán ugyanis a legtöbb helyen csak az életminőséggel kapcsolatos, fent is említett vonatkozásokat emelik ki. A mélyben, az emésztőrendszerünkben ugyanakkor ez idő alatt csökken más tápanyagok felszívódása például. A laktóz intolerancia szintén hozzájárulhat az akné, alvászavar vagy fokozott kimerültség kialakulásához is. Ezeket tudja megelőzni a dietetikussal összeállított étrend, amely a laktóz elvonása mellett teljes értékű táplálkozást biztosít.
Más, sokkal súlyosabb kórkép – és már betegségnek számít – a tejérzékenység. Ebben az esetben már a legkisebb mennyiségű tej fogyasztása esetén számolhatunk a tünetek megjelenésével. A tünetek itt is változatosak, akadnak köztük enyhébb, csak kellemetlenséget okozók, illetve súlyosabb, akár életveszélyesek is. A tejérzékenység tünetei alapvetően a bőrön és a gyomor tájékán jelennek meg. Kiütéseket, bőrpírt, görcsöket hasmenést okozhat. Szélsőséges esetben fulladást, sokkot, gége-elzáródást is okozhat. A dietetikus felelőssége, hogy a tejérzékenység a mindennapokban észrevétlen maradjon a páciens számára. Ha nem akarsz korlátokat, élveznéd az ételek valódi ízét és véget vetnél a lemondások időszakának, jelentkezz konzultációra!