
Étkezés után sokan tapasztalnak puffadást, hasfájást, fáradságot, elnehezült gyomrot. A lassú emésztés is megjelenhet a panaszok között. Mégis, sokan félvállról veszik az emésztési problémákat. Pedig a testünk pontos üzenetekkel jelzi, ha valami nem komfortos számára. Lehet, hogy csak egy tejeskávéval kevesebbet kellene innunk az egészségünk érdekében. Esetleg az esti nassolnivalót lecserélni valamilyen cukormentes harapnivalóra. És máris nem kell feltenni magunknak a kérdést: mitől fáj a hasam?
A rendszeresen visszatérő emésztési problémák és kellemetlenségek apró figyelmeztetések lehetnek arra, hogy jobb utánajárni, mi állhat a háttérben. A tünetek ritkán alakulnak ki egyik napról a másikra, ám ha időben felfigyelünk rájuk, megelőzhetjük a komolyabb egészségügyi problémák kialakulását.
Az egészség kulcsa az étkezés is. Ha személyre szabott, szervezetünk igényeit minél inkább kielégítő étrendet követünk, akkor megszabadulunk a lassú emésztéstől, a gyakori puffadástól és akár a súlyfeleslegtől is. Pozitívumként pedig jó közérzet, energia, fittség, egészség, emésztési problémáktól mentes napok járnak cserébe.
Mitől puffadok fagyizás után?
Nyáron szinte mindenhol fagyit vagy jégrémet látunk. Alkalmanként egy-egy gombóc szinte bármilyen diétába belefér. Ám ha azt érezzük, fagyizás után pár órával valami nem stimmel, emésztési problémák jelentkeznek, akkor érdemes utánajárni a gond forrásának.
Ha pár órával a tejtermék fogyasztása után puffadást tapasztalunk, esetleg hasfájást, hasmenést, gázképződést vagy hányingert, akkor fennáll annak az esélye, hogy laktózérzékenyek vagyunk. A laktózérzékenység egy olyan állapot, amikor a szervezet nem tudja rendesen megemészteni a tejcukrot, vagyis a laktózt.
Ha észrevesszük, hogy a klasszikus, tejszármazékot tartalmazó fagyi fogyasztása után gyakori a puffadás, keressünk fel egy dietetikust, aki tud segíteni az emésztési probléma orvoslásában.
Mitől fáj a hasam? Gluténérzékeny vagyok?
A gyomorrontás meglehetősen kellemetlen élmény. Talán már mind találkoztunk vele. Elég egy rosszul választott étel az étteremben, vagy egy lejárt termék elfogyasztása, és máris kínzó órák következhetnek.
Ha azonban úgy érezzük, gyakran fordul elő gyomorrontás, akkor itt az ideje odafigyelni arra, mit próbál üzenni a testünk. Ezeket a tüneteket könnyű ráfogni arra, hogy ideges típusok vagyunk, esetleg mindig is érzékeny volt a gyomrunk, ám megfelelő étkezéssel tudunk javítani az emésztési problémánkon.
A visszatérő hasfájás, fáradtság, esetleg bőrkiütések, mint az ekcéma vagy a csalánkiütés, előzetes jelei lehetnek a gluténérzékenységnek. Kenyér, tészta, sütemény evése után az immunrendszer védekező álláspontba kapcsol. Csakhogy ezzel károsítja a vékonybél belső falát. Ez emésztési problémákhoz és tápanyaghiányhoz vezethet, mivel a szervezet nem tudja jól hasznosítani a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.
Ez a folyamat nem egyik napról a másikra alakul ki, így sokan apránként hozzászoknak a kellemetlen mindennapokhoz. Idomulnak a fájdalomhoz, rossz közérzethez, lassú emésztéshez. Pedig nem ez a természetes, hanem az, ha jól érezzük magunkat.
Lemondani a cukorról?
Inzulinrezisztenciáról hallva a legtöbbeknek azonnal a cukorbetegség jut az eszébe. Pedig a kettő nem ugyanaz. Az inzulinrezisztencia egy csendes figyelmeztetés, mellyel, ha időben foglalkozunk, akkor elkerülhetjük a komolyabb bajt: a cukorbetegséget.
Mi az inzulinrezisztencia?
Ez egy olyan állapot, amikor a test sejtjei nem reagálnak jól az inzulin hormonra. Ez a hormon segít abban, hogy a vérben lévő cukor bejusson a sejtekbe, ahol energiává alakul. Olyan, mintha az inzulin próbálná kinyitni az ajtót, hogy a cukor bejusson a sejtbe – de az ajtó egyre nehezebben nyílik. Emiatt a vérben több cukor és inzulin marad, ami hosszú távon nem jó a szervezetnek, hiszen a felhalmozódott cukor nem tud távozni.
Ha időben felismerjük, akkor karban tartható, ezt megtehetjük az étkezésre való odafigyeléssel. De mik is az inzulinrezisztencia tünetei? A leggyakoribb talán a szénhidrát fogyasztása után jelentkező fáradtság, a falásrohamok, valamint a nehezen fogyó kilók. Nőknél a menstruációs zavar is előfordulhat.
Mi segíthet, mit tegyünk?
Mielőtt szakemberhez fordulunk, hasznos segítség lehet az étkezési napló vezetése. Legyen benne, hogy mikor mit ettünk, esetleg megjegyzésként az is, hogy egy-két órával az étkezés után hogyan éreztük magunkat. Ha látjuk, hogy például a tejes dolgok fogyasztása után gyakori a puffadás, esetleg nehéz emésztés jelentkezik, akkor mindenképp érdemes felkeresni egy szakembert. A pontosan vezetett étkezési napló nagy segítség lehet a dietetikus és a gasztroenterológus számára is, hogy hamarabb fény derüljön az esetleges emésztési problémákra.
Mit ne tegyünk semmiképp?
Ha felmerül a gyanú, hogy valamilyen ételintoleranciában szenvedünk, akkor semmiképp ne kezdjük magunkat gyógyítani az internet segítségével. Ha a keresőbe, a ChatGPT-be beírjuk a tüneteket, akkor számos példát hozhat fel, mi bajunk lehet. A daganatos megbetegedésektől egészen a krónikus betegségeken át a gyomorrontásig.
Ezek az online diagnózisok csak félrevezetnek, pánikot keltenek, semmiképp nem hasznosak. Nem visznek előre a jobblét felé, sőt, az idegeskedés és otthoni félrekezelés csak ront az állapotunkon. Éppen ezért, ha úgy érezzük, segítségre van szükségünk, forduljunk szakemberhez, aki valódi segítséget tud nyújtani.
A nehéz emésztés nem természetes
Az étkezés utáni rosszullétek nem feltétlenül csak apró kellemetlenségek. Ha gyakran jelentkeznek, és már egy ideje nem telik el úgy nap, hogy ne éreznénk rosszul magunkat étkezés után, az lehet a jele valaminek, ami a felszín alatt zajlik.
Fontos, hogy ne rémüljünk meg, de vegyük komolyan a testünk jelzéseit. Ha rendszeresen valami bajunk van evés után, ha lassú emésztés kínoz, annak oka van. Lehet, hogy csak egy apró változtatás kell, és sokkal jobban érezhetjük magunkat. Csak vegyük észre, és hallgassuk meg, hogy mit mond a testünk.