Életünk nagyjából egyharmadát alvással töltjük, ezért nem meglepő, hogy ennek az időszaknak jelentős hatása van testünk egészségére. Egyre több kutatás mutat rá, hogy az alvás minősége és mennyisége szoros összefüggésben áll a fizikai állapotunkkal, beleértve a testsúlyunkat és az életmódváltás vagy fogyókúra sikerességét is. Az egészséges alvás nemcsak a közérzetünket és a hangulatunkat javítja, hanem „természetes fogyasztószerként” is működhet. Ebben a bejegyzésben azt vizsgáljuk meg, hogyan tehetjük az alvást valóban egészségessé, és miként segíthet céljaink, például a súlyvesztés elérésében.
Alvás mint természetes fogyasztószer? Hihetetlenül hangzik
Ez a felvetés első hallásra valóban furcsán hangozhat. Természetesen nem is arra kell gondolni, hogy ha megfelelő mennyiségű időt töltünk az ágyban, akkor elérjük a kívánt testalkatot. Sokkal inkább arra, hogy az egészséges alvás ideális környezetet teremt ahhoz, hogy beindulhassanak a fogyást elősegítő folyamatok. Amikor felkelni sincs kedvünk vagy erőnk, sokkal nehezebben szánjuk rá magunkat a mozgásra. Ilyenkor hajlamosabbak vagyunk megengedni magunknak egy kis csalást, amely könnyen egy egész lavinát indíthat el.
Természetesen legtöbbször senki sem önszántából választja a kialvatlanságot. Mégis, elengedhetetlen, hogy egyensúlyt teremtsünk életünk aktív és passzív folyamatai között. A kevés alvás mellett véghez vitt életmódváltás leginkább önsanyargatáshoz hasonlít – ez természetesen nem célja senkinek. Nézzük meg inkább, mire érdemes figyelni, ha egészséges alvásra törekszünk!
Az egészséges alvás élettani szerepe
Az alvásra sokan elsősorban passzív folyamatként gondolunk – egy olyan időszakként, amikor szervezetünket „kikapcsoljuk”, és a regeneráció kerül előtérbe. Részben ez igaz is, ugyanakkor alvás közben is létfontosságú folyamatok zajlanak, amelyek nélkül testünk nem tudna megfelelően működni. Álmunkban erősödik az immunrendszer, kiegyenlítődnek a hormonok szintjei, és jelentősen csökken a stressz.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás nagyon fontos. Gondoljunk csak az újszülöttek életének első pár hónapjára, amikor szinte csak alszanak, mégis nőnek, fejlődnek. Amennyiben az egészséges alvás helyét rendszertelenség veszi át, a fáradtság érzése mellett a testünk is lejtőre kerül. Krónikus betegségek alakulhatnak ki, elindulhat a hízás folyamata, sőt ingerlékenyebbek is leszünk.
Hogyan függ össze az egészséges alvás és az étvágy?
Ahogyan a testünkben számos dolgot, ezt a kapcsolatot is a hormonok (ghrelin és leptin) szabályozzák. Alváshiány esetén az éhségérzetért felelős ghrelin szintje megemelkedik, miközben az étvágy csökkentésében szerepet játszó leptin szintje csökken. Más szavakkal, ha nem alszunk eleget, szervezetünk előbb-utóbb figyelmeztetni fog: ilyenkor hajlamosabbak vagyunk a magasabb kalóriatartalmú ételeket választani, és nehezebben mondunk le az édességekről vagy a gyorsételekről. A fáradtságérzet miatt aktivitási szintünk csökkenhet, miközben több kalóriát viszünk be a szervezetünkbe. Ez az egyensúlyvesztés hosszú távon elhízáshoz és különféle betegségek kialakulásához vezethet. Az alvás azonban, a két hormon megfelelő szabályozásával, akár természetes fogyasztószerként is működhet.
Az alvás szerepe az anyagcserében
Természetesen a szervezetünk megfelelő működésének része az anyagcsere is, amelynek alapja az egészséges alvás. A tartós alváshiány megnövelheti az inzulinszintet és inzulinrezisztencia alakulhat ki. A megfelelő alvás segíti az anyagcsere hatékony működését. Ennek elmaradása az anyagcsere lassulását és hatékonyságának csökkenését idézheti elő. Ha nem biztosítjuk az egészséges alvás feltételeit, szervezetünkben a táplálékokból származó energia kevésbé tud felszívódni.
Ha a stressz csak halmozódik…
A stresszkezelés egyik hatékony módja a jó alvás. Ritkán fordul elő bárkivel is, hogy rögtön az ébredést követően nyomást, idegességet érezzen. Ennek oka, hogy a stresszért felelős hormon (a kortizol) szintje alvás közben lecsökken. Alváshiány esetén azonban ez a folyamat sem tud megfelelően végbe menni, így a kortizol szintje magas marad.
Ez magyarázza a hormon másik hatását: a zsírraktározást. A tartós alváshiány könnyen egy kellemetlen spirálba sodorhat minket. Bár sokan azt tapasztalják, hogy stresszes időszakban a feszültség miatt alig tudnak enni, ez nem jelenti azt, hogy a stressz fogyasztana. Valójában éppen ellenkezőleg, a stressz hosszú távon súlygyarapodáshoz vezethet.
Mit tehetünk az egészséges alvási szokások kialakításáért?
Az egészséges alvás alapvető szerepet játszik abban, hogy sikeresen fogyjunk, és elkerüljük a jojo-effektust. Az alábbiakban néhány tippet osztunk meg, amelyek segítenek abban, hogy éjszakáid valódi pihenést nyújtsanak.
Fontos a rendszeresség
A szervezetünk kedvezően reagál a rendszerességre. Ha (nagyjából) azonos időben fekszel le és kelsz fel, a tested megtanulja optimalizálni az energiáidat. Ezt a rutint érdemes hétvégén is megtartani, hiszen a biológiai óránk számára a hét minden napja egyforma.
Kerüld a kék fényt
Sokan követik azt a káros szokást, hogy mobiltelefonnal vagy tablettel a kezükben fekszenek le. Az elektronikus eszközök által kibocsátott kék fény megzavarja a szervezet melatonintermelését, ami nemcsak az elalvást nehezíti meg, hanem lerövidíti a mély alvással töltött időt is.
Figyelj az étkezésre
Bár az a szabály, hogy este 6 óra után már ne együnk, csak egy tévhit, mégis fontos, hogy odafigyeljünk, mit fogyasztunk elalvás előtt. Az éjszaka elfogyasztott nehezen emészthető, zsíros ételek nemcsak megnehezítik az elalvást, hanem az éjszakai pihenést is zavarhatják.
Hozz létre megfelel környezetet
Bár képesek vagyunk elaludni sokféle körülmény között, az egészséges alváshoz megfelelő környezetre van szükség. Ez lehetőség szerint hűvösebb, sötét és csendes hely legyen. Ezek a környezeti tényezők segítik a könnyebb elalvást és a mély, pihentető alvást is.
Mozogj
A rendszeres testmozgás javítja az alvás minőségét. Ugyanakkor fontos odafigyelni, hogy az edzés ne közvetlenül az elalvás előtt történjen. Ilyenkor szervezetünk “csúcsra van járatva”, számos hormon dolgozik, amik gátolnak az elalvásban.
Hangolódj rá az alvásra!
Ha csak beesünk az ágyba, még akár órákig forgolódhatunk. Érdemes már az alvást megelőző fázisban is a relaxációra, az ellazulásra helyezni a hangsúlyt. Esetenként akár relaxációs gyakorlatokat is végezhetünk.
Az alváshiány hatása a fizikai teljesítményre
A legjobb teljesítményt akkor érhetjük el, ha mind fizikai, mind szellemi képességeink a maximumon működnek. A nem megfelelő alvás azonban ezt is megzavarhatja. Az alvás nem csupán a pihenést és regenerálódást szolgálja, hanem a fizikai aktivitás hatékonyságát is fokozza. Az alvási regenerációs szakasz különösen fontos az edzések vagy más fizikai megterhelések utáni felépülésben.
Ha ez a regenerációs szakasz kimarad vagy lerövidül, a „visszatöltés” folyamata nem tud megfelelően végbemenni. Ennek következménye lehet a következő edzés hatékonyságának csökkenése, valamint általános fizikai teljesítményünk romlása. Ez nemcsak a mindennapi életünkre, hanem a fogyással kapcsolatos céljainkra is negatív hatást gyakorolhat. Az edzések intenzitásának csökkenése pedig az egész folyamatot lelassíthatja.
Valódi természetes fogyasztószer?
Csodaszerek természetesen nem léteznek. Az egészséges alvás ugyanakkor valóban sokat hozzátesz a kívánt testtömeg eléréséhez. Ahogy fentebb is láttuk, az alvás számos hormon működésére van pozitív hatással, míg az alváshiány gátolja ezek termelődését. A pihentető alvás az alap, amelyre biztonsággal építhetjük a sikeres életmódváltást. Bár elsőre nem tűnik kiemelten fontosnak, mégsem szabad alábecsülni a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást.