A hízás okait sokszor nem vesszük észre, csak az eredménnyel szembesülünk. Ez pedig a motivációnk elvesztéséhez vezethet.

Legyünk őszinték – ismerős a kép: életmódváltásba kezdesz, szupermotivált vagy. Az önfegyelmed az egekben, figyelsz arra, hogy mit eszel, a péksüteményekre rá se nézel. Az eredmény pedig… semmi. Miért történhet ez? 

Eljön a vasárnap reggel, te pedig izgatottan pattansz a mérlegre, ami aztán nem mutat semmilyen változást – sőt, talán még nehezebb is vagy, mint egy héttel korábban. Csalódott vagy. Úgy érzed, elárultak. 

Aztán mindez átcsap dühbe. Sanyargattad magad napokig, mégsem történt semmi. Legszívesebben hangosan kiabálnál: miért nem fogyok?! 

Ez a történet bárkivel megeshet. A hízás okai pedig – bár ott vannak a szemünk előtt – mégis láthatatlanok maradnak. Nézzük meg együtt, hogyan indíthatod be mégis a súlycsökkentést – szenvedés nélkül. 

A hízás okai közt az apró csalások ugyanolyan fontosak, mintha teljesen eltérnél az étrendedtől. Akár egy falat süti is számíthat.

Magunknak is hazudunk 

Ha megkérdezel bárkit, aki diétázik, hogy mennyire tartja be az étrendjét, biztos lehetsz benne: égre-földre megesküszik, hogy mindent megtesz. És lehet, hogy valóban így van. Csakhogy ez a „minden” sokszor inkább csak „nagyjából minden”. 

Látszólag apróságokról van szó – de ezek az apróságok összeadódva mégis óriási hatással lehetnek. 

Például: a reggeli kávédba cukrot teszel. Hogy kibírd a napot, lecsúszik egy energiaital. Az ebédhez pedig jön egy kis ketchup is. Ezeket hívjuk üres kalóriáknak. Nincs rájuk szükséged – mégis szinte észrevétlenül válnak a hízás okaivá, még akkor is, ha amúgy mindent jól csinálsz. 

Ezek az „apróságok” akár napi 200 plusz kalóriát is jelenthetnek. Egy hét alatt ez már 1400 kalória – annyi, mint egy teljes napnyi étkezés! Azt érzed, hogy egész héten csak csipegetsz – mégis rakódik rád a zsír. Végül pedig ott a kínzó kérdés: miért nem fogyok? 

Segíthet, ha elkezded követni a kalóriáidat. Egy étkezési napló ebben hatékony társad lehet – és most csak egy kattintásra van tőled. 

Töltsd le, töltsd ki – és legyen eredményesebb az életmódváltásod! 

A legfontosabb: a valós számok 

Aki számolja a kalóriabevitelét, sokszor hajlamos engedékenyebb lenni önmagával szemben. A salátaöntet? „Csak egy kis löttyintés” – mégis akár 100 kalória is lehet! A kis kóstolók, apró falatkák is beleszámítanak, akkor is, ha te magad nem veszed őket komolyan. 

A kalóriaszámoló applikációk valóban hasznosak lehetnek – de csak akkor, ha végtelenül őszinték vagyunk magunkkal. És valljuk be: ez nem mindig olyan egyszerű. 

Ha pedig szülő vagy, a legnagyobb láthatatlan kalóriabevitel gyakran a gyereked tányérján lapul. Egy aprócska falat, amit sajnálsz kidobni. Egy plusz kanál, hogy megmutasd, milyen finom az étel. Vagy csak úgy – mert a gyerkőc kíváncsian nézi, mit eszel te, és neked sincs szíved nemet mondani. Szülőként ez teljesen érthető – sőt, természetes. A kalóriaszámlálód viszont eközben is pörög. A hízás okai között így ez is ott lehet… még akkor is, ha amúgy mindent jól csinálsz. 

Ha megindulsz, elindul 

A leghatékonyabb eszközöd a fogyásban a kalóriadeficit kialakítása lehet. Ezt valószínűleg te is jól tudod: ha több energiát (kalóriát) égetsz el, mint amennyit beviszel, a tested fogyni fog. 

Pontosan ezért kezdjük el az étrendváltást, a diétát – hogy megteremtsük ezt az egyensúlyhiányt. De van egy gyorsítósáv is: a mozgás. 

Ahogyan a nagy kérdésekre, hogy „miért nem fogyok” vagy „mitől hízok” összetett a válasz, úgy a sport kérdése is komplikáltabb. Az első lépést megtenni mindig nehéz, főleg, ha negatív címkéket aggatsz magadra. “Nem vagyok sportos alkat”, “nincs időm mozogni” vagy “a szüleim is ilyen alkatúak, örököltem”. Gyakran ismételt mondatok, még akkor is, ha nincsen igazságtartalmuk. 

A mozgásnak szerepe van a kalóriadeficit kialakításában, de sokkal fontosabb, hogy a szervezetedet egy másfajta működésre sarkallják. A fizikai aktivitás beindítja az anyagcserédet (ennek fogyásra gyakorolt hatásait nem kell ecsetelni). Emellett a hormonháztartásodat is egyensúlyba állítja és jó hatással van az alvásra is. Ezen felül pedig a sikerek mentális erőt adnak, aminek hatására könnyebben mondasz nemet is akár egy finom falatra.  

Miért nem fogyok? Sokszor azért, mert nincs benne a napi (vagy akár heti) rutinomban a mozgás. Nem kell maratont futni, a kutyasétáltatás tökéletes megoldás.

Természetesen nem kell egyből benevezned egy maratonra! Ha minden nap akár csak fél órát tudsz rászánni, az máris nagy lépés. Ez a napi 30 perces séta nem fog varázsütésre csodát tenni – de épp elég ahhoz, hogy beindítsa a súlyvesztést és elindítsa a testedben a pozitív élettani folyamatokat. 

Light és zéró – lehetnek a hízás okai 

A cukros üdítők helyét sok asztalon átveszik a light és zéró változatok. Szinte bármit el tudunk érni már cukormentes változatban is, ami azonban csak az érme egyik oldala. Igaz, hogy nem cukrot viszünk be a szervezetünkbe, ezek az ételek és italok ugyanakkor hatnak a szervezetünkre. A szervezetünk az édes ízt érzékeli, amiből többet és többet szeretne.  

A mesterséges édesítők megzavarhatják szervezetünk éhségérzetét és növelhetik az inzulinválaszt. Vagyis, egy mézes tea sokkal jobb választás lehet, mint egy cukormentes üdítő.  

Éjszaka eszem, de miért nem fogyok? 

Ha hajnali háromkor a hűtő felé indulsz, az egy jel. Lehet, hogy valami kibillent – és ez teljesen rendben van. A mi klienseinkkel is előfordult már. Bár azt gondolhatnád, hogy ilyenkor nem illik dietetikust keresni, nálunk nyugodtan megteheted. Sőt: választ is fogsz kapni. 

Valami nincs rendben – tehát meg kell oldanunk. Együtt. Mert ez egy közös vállalás. Hogy pontosan mi áll a háttérben? Lehet, hogy a napi kalóriabeviteled billent ki Lehet, hogy a hormonjaid tréfáltak meg. Vagy túl sok stressz ért aznap. Akár az is előfordulhat, hogy az étkezések időpontján kell finomítani. 

Egy dolgot viszont biztosan tudunk: nem vallottál kudarcot. És semmiképp sem vagy akaratgyenge. 

Miért eszünk? 

A kérdés nagyon egyszerűen megválaszolható: azért, hogy életben maradjunk. De ha végignézed az elmúlt napodat: csak akkor ettél, amikor éhes voltál és a szervezetednek szüksége volt rá? Valószínűleg nem, és ennek komoly szerepe lehet a hízás okainak kutatásakor. 

Sokszor egész egyszerűen az unalom miatt eszünk. Nem tudjuk, mivel üssük el az időt, bekapunk valamit. Ott van egy kis nasi az asztalon, bekapunk hát egyet. 

Sok esetben az evés mögött nem az éhség áll, hanem a stressz. Van, aki alkohollal vezeti le a feszültséget. Mások cigarettával. És vannak, akik evéssel – ők a stresszevők. Ilyenkor nem a táplálékra van szükség, hanem a pillanatnyi megnyugvást keressük egy falatban, egy ízben, egy harapásban. 

De nemcsak a belső nyomás, hanem a külső elvárások is befolyásolnak. Nehéz nemet mondani, ha a nagymama kínál. Kellemetlen visszautasítani egy szelet születésnapi tortát a munkahelyen. 

Újabb válaszok a nagy kérdésre: miért nem fogyok? 

És ott van még egy gyakori ok: a jutalmazás. Egy siker után megjutalmazzuk magunkat. Ünneplünk, születésnapozunk, névnapozunk. Családi ebédek, ünnepi vacsorák – ilyenkor egy kicsit lazítunk. Mert „megérdemeljük”. És mitől hízunk? Néha éppen ettől a jutalomtól. 

A stresszevők sokszor észre sem veszik, hogy milyen helyzetekben nyúlnak az ételek felé. A mitől hízok számukra is fontos kérdés, de sokszor a lelki okkal érdemes először folgalkozni.

Holnaptól másképp lesz? Holnaptól másképp lesz! A teljes száműzés nem megoldás! Nem kell szerzetesként élned, és nem kell megvetned a kedvenc ételeidet sem. De számolj – és ami még fontosabb: számolj őszintén. 

Ehetsz ketchupot. Ihatsz egy pohár bort. Csak tudd, hogy az adott mennyiség mennyi kalóriát jelent, és igazítsd hozzá a napod többi részét. 

A tudatosság nem tiltás. Hanem irányítás. Engedd el a fotel karfáját! Ha nem szeretnél futni – semmi gond, nem kell futnod. Lehet megoldás a kutyasétáltatás, a biciklizés, a görkorcsolya vagy akár a tánc is. Csak olyat válassz, ami örömet okoz! 

A lényeg nem az, hogy mit csinálsz – hanem az, hogy mozogj. Hogy elindulj, és magad mögött hagyd a passzív életmódot. 

Ha elakadsz, az nem kudarc 

Egy összetett folyamatról beszélünk, ahol számos hullámhegy és -völgy váltja egymást. Ez viszont egy összetett folyamat, ahol a nagy fellángolások helyett a precíz, pontos rutin vezethet eredményre. Természetesen nem vagy robot, aki minden nap minden helyzetben ugyanúgy reagál. Ha elgyengülnél, itt vagyunk, dietetikusaink állnak rendelkezésedre. Keress minket bátran és menjünk végig együtt az úton! 

Go top