
Fogadni mernénk, hogy a Te újévi fogadalmaid között is szerepelt már az életmódváltás. Könnyen meglehet, hogy ott is maradt, a fogadalmak között, a naplód egyik lapján. Fogadjunk, hogy az “életmódváltás” vagy az egészséges életmód már legalább egyszer szerepelt az újévi fogadalmaid között. Ismerős? Leírtad lelkesedéssel, tele tervekkel… aztán jöttek a hétköznapok, a teendők, és valahogy háttérbe szorult. Most meg ott pihen a listádon, mint egy jó ötlet, ami valahogy még nem valósult meg. Azóta is várat magára, mintha csak egyre messzebb kerülne. Ne add fel, van remény. Ebben a cikkben segítünk az elképzeléseidet közelebb hozni a valósághoz.
Segítünk abban, hogyan fogalmazd meg a céljaidat úgy, hogy valóban motiválóak legyenek – és abban is, hogyan tudsz kitartani mellettük a mindennapokban.
Természetesen az egészséges életmód táplálkozást érintő változtatásokat is igényel, de messze nem merül ki ennyiben. Lehet, hogy végül sokkal többet számít a hozzáállásod, mint eddig gondoltad. talán több múlik a hozzáállásodon, mint eddig gondoltad.
Fejben dől el
Fejben dől el. Te is sokszor hallottad már, igaz? Lehet, hogy elcsépeltnek tűnik, de attól még igaz: az életmódváltásnál is hatalmas szerepe van annak a gondolkodásmódodnak. Nagyon nem mindegy, hogy a poharat félig üresnek vagy félig telinek látod.
Testről és lélekről
Számos tanulmány bizonyítja, hogy a fizikai és mentális egészség szorosan összefügg egymással.
A táplálkozásunk is hatással van a hangulatunkra, közérzetünkre. Akik egészséges életmódot folytatnak, egészséges étrendet követnek, könnyebben küzdenek meg a stresszel, motiváltabbak, energikusabbak, mint azok, akiknek a napi táplálékbevitele nagyrészt feldolgozott élelmiszerekből vagy magas cukor- és zsírtartalmú ételekből áll.
Pozitív hozzáállás – fél egészség
Az életmódváltás sikere is nagyban múlik a mentalitásodon. Sokkal közelebb kerülhetsz a céljaidhoz, ha pozitívan állsz hozzá a kihívásokhoz. A pozitív gondolkodás nem valami elvont hókuszpókusz – tanulható, sőt, gyakorolható. Most megmutatunk néhány egyszerű, mégis hatékony tippet, amik segítenek, hogy az élet – és vele együtt az életmódváltás – napos oldalára kerülj.
Pozitív szavak és gondolatok
Ha elhiszed magadról, hogy kudarcot fogsz vallani, akaratlanul is úgy alakítod majd az életed eseményeit, hogy ez a feltevés beigazolódjon. Ez az ún. önbeteljesítő jóslat szociológiai-pszichológiai jelensége.
Próbáld meg tudatosan nyakon csípni a negatív gondolatokat, és pozitívakká alakítani őket. Legyél kedves és kíméletes önmagadhoz, ne beszélj magadhoz úgy, ahogy máshoz sem tennéd.
Pozitív megerősítések
…inkább intézz magadhoz pár biztató, motiváló szót! Ne csak gondolatban, hanem hangosan, akár a tükör előtt. Meg tudod csinálni! Sikerülni fog! Tarts ki! – légy önmagad legnagyobb szurkolója, és ne feledd: a kimondott szavaknak hatalmas erejük van!
Támogató környezet
Természetesen a másoktól jövő megerősítés és buzdítás is fontos. Sajnos nem mindig választhatjuk meg, hogy milyen emberekkel kerülünk kapcsolatba – ennek ellenére érdemes törekedni arra, hogy elkerüljük az energiavámpírokat. Vedd magad körül olyanokkal, akik hisznek benned és bátorítanak, mert ők azok, akik át tudnak lendíteni a legnehezebb, kilátástalannak tűnő pillanatokon is.
Lehetnek ők családtagok, barátok, munkatársak, vagy akár szakemberek is – például a pszichológusod vagy a dietetikusod. Én a hivatásom egyik legfontosabb részének tartom, hogy lelki támaszt nyújtsak a klienseimnek az életmódváltás során.
Útitárs kerestetik!
A támogatás egyik különleges fajtája, ha valaki csatlakozik hozzád az egészséges életmód felé vezető úton. Bevonhatod egy barátod, de olyasvalakit is, akivel az életmódváltás hozott össze – például az új edzőtermi ismerősöd.
Erre a személyre használja az angol az “accountability buddy” kifejezést – vagyis egy olyan társ, akivel közösen haladtok a céljaitok felé. Ez egy kölcsönös támogatáson alapuló kapcsolat, ami mindkét fél számára hasznos. Amellett, hogy társaságot nyújtotok egymásnak, megosztjátok egymással a sikereiteket és kudarcaitokat, segítethettek egymásnak betartani a saját magatoknak felállított szabályokat is.
Nem megy egyik napról a másikra
Nem lehet (és nem is kell) egy nap alatt megváltani a világot, gyökeresen megváltoztatni az étrendünket és napi rutinunkat. Mint minden tartós változáshoz, az életmódváltáshoz is idő kell, de biztosíthatunk, hogy a türelem ebben az esetben valóban rózsát terem: az egészséges életmód megéri a várakozást és fáradozást.
Megszoksz vagy megszöksz?
Az egészséges életmód gyerekeknek talán könnyebben tanítható. A korán kialakított szokások ugyanis meglepően tartósnak bizonyulnak – legyenek akár pozitívak, akár negatívak. Ha például gyerekként otthon nem volt jellemző a rendszeres étkezés vagy a tápláló házi ételek készítése és fogyasztása, akkor felnőttkorban gyakran nehezebb elindulni ezen az úton. A berögzült minták miatt sokszor komoly kihívást jelent egészségesebb szokásokat kialakítani és tartósan áttérni az egészséges életmódra.
A változás mindig nehéz
Embert próbáló dolog szakítani valamivel, amihez hozzászoktál, amibe belekényelmesedtél… Főleg, hogyha élvezetes is, mint mondjuk minden estét egy szelet tortával vagy egy zacskó csipsszel zárni.
Már az is egy fontos lépés, hogy tudatosítod, probléma van. Légy kíméletes magaddal, hiszen a változás fizikailag és lelkileg egyaránt megterhelő lehet.
Időszakos célok, rövidtávú változás
“Bele kell fogynom a báli ruhámba”. “Vékonyabb, sportosabb alakot szeretnék nyárra.” Az emberek gyakran ilyen vagy ehhez hasonló célok miatt szeretnének egészséges életmódra váltani. Önmagukban ezekkel a célkitűzésekkel nincs is semmi gond. A probléma inkább az, hogy ritkán hoznak tartós változást. A bál után, a nyár végén visszacsúszunk a régi szokásainkba – ezzel pedig az addigi kemény munkánkat és erőfeszítéseinket is aláássuk.
Átfogó célok, hosszú távú változás
Jobban teszed, ha átfogóbb, tágabb, fenntarthatóbb célokban gondolkodsz. Legyen az a célod, hogy az év minden egyes napján jól érezd magadat a bőrödben, ne csak akkor, ha valamilyen különleges alkalom közeleg. A számos kockázattal járó gyors fogyás helyett válaszd az egészséges fogyást. Az InBody mérés megmutatja a tested egyedi összetételét, és ezáltal nagyszerű alapként szolgál egy személyre szabott étrendhez.
Tervezd be!
„Nincs időm!” – hangzik el sokszor a szánkból ez a kifogás, de az is előfordulhat, hogy valóban nehéz időt szakítanunk az egészségünkre.
Ennek elkerülésére sokat segíthet az előre tervezés: nemcsak az időhiánnyal való megküzdésben, hanem az új szokások kialakításában is hatékony eszköz.
Érdemes kijelölnöd egy stabil időkeretet a főzésre, evésre, testmozgásra – mindenre, ami az egészséges életmód alappillére. Idővel ezek a tevékenységek a rutin részévé válnak, és a naptár helyett a belső órád fogja jelezni, hogy itt az idő!
Egészséges életmód lépésről lépésre
Haladj lassan, de biztosan – lépésenként. A drasztikus változtatásokat nem köszöni meg a szervezeted, inkább próbáld fokozatosan csökkenteni az egészségtelen ételek
fogyasztását, és hasonló fokozatossággal beépíteni az új, egészségesebb alternatívákat.
Segíts magadon, a dietetikus is megsegít?
Ahhoz, hogy a közös munkánk igazán gyümölcsöző legyen, nem elég, hogy én segíteni szeretnék – Neked is akarnod kell a változást. Bízom benne, hogy ez a cikk motivál, hogy kilépj egy kicsit a komfortzónádból. Ha készen állsz, hogy megreformáld (nemcsak) a táplálkozási szokásaidat, és végre egészséges életmódot folytass, ne habozz felkeresni! Higgy magadban, és együtt sikerülni fog!