A népszerű új diéta a lúgosító ételek fogyasztását és a savas ételek elhagyását hirdeti

A rohanó hétköznapokban sokszor nincs időnk főzni, ezért inkább gyorsan bekapunk valamilyen készételt. A kelleténél több kávéval próbálunk ébren maradni, és a stresszes munkanap végén  édességekkel vigasztalódunk. Ismerős a helyzet? 

A feldolgozott élelmiszerek, a kávé és a cukor egyaránt savasító hatásúak, nem csoda, hogy egyesek a savasodást már-már népbetegségnek tartják.  

Sokan a lúgosító étrendben is látják a megoldást, amely gyors fogyást és komoly betegségek megelőzését is ígéri.. 

A kérdés már csak az, hogy beváltja-e ezeket az ígéreteket, és van-e tudományos alapja, vagy csak egy újabb divatdiétáról van szó.  

Mi az a lúgosító étrend? 

A lúgosító étrend alapja az a feltételezés, hogy az étkezésünk befolyásolja a szervezetünk sav- és lúgháztartását. Az elsavasodás elleni étrend hívei azt vallják, hogy a savas ételek mellőzése, és a lúgosító ételek fogyasztása segít helyrebillenteni a megborult egyensúlyt 

Az elsavasodott szervezet kezelésében a lúgosító ételek segíthetnek 

Szervezetünk sav-és lúgháztartása 

Ahhoz, hogy igazán megértsük a lúgosító étrend mögötti elgondolást, és hogy meg tudjuk állapítani a hitelességét, érdemes többet megtudnunk a szervezetünk sav- és lúgháztartásáról. 

Mit fejez ki a pH-érték?

A pH-érték egy 0-tól 14-ig terjedő mérőszám, amely azt mutatja, hogy mennyire savas vagy mennyire lúgos (más szóval bázisos) valami.  

  • Savas: 0-6,9 
  • Semleges: 7 
  • Lúgos: 7, 1 – 14 

Ami az emberi testet illeti, az ideális pH-érték minden szervünk esetében más. A vérünknek például enyhén lúgosnak kell lennie, míg a gyomor savas közeg nélkül nem képes emészteni.  

Segítség, savas a vizeletem! 

Sokan, akik a lúgosító étrendre esküsznek, rendszeres vizeletteszteket végeznek, hogy sakkban tartsák a szervezetük savasságát.  

Bár tudományosan hangzik, a vizelet savassága vagy lúgossága nem árul el semmit az egész test pH-értékéről. Ami igazán számít, az a vér kémhatása 

Testünk folyamatosan gondoskodik az ideális pH-szintről, és többféle mechanizmussal szabályozza a vér kémhatását. Ebben kulcsszerepet játszanak a savkiválasztásért felelős szerveink, a tüdő és a vese. 

A felesleges sav vizelettel is távozik a szervezetből – így a savasabb vizelet valójában annak a jele, hogy testünk megfelelően végzi a dolgát.  

Az étkezés hatása testünk pH-értékére 

Az tehát, hogy milyen ételeket fogyasztunk, ugyan hatással lehet a vizeletünk összetételére, de nem befolyásolja a vérünk, és ezáltal szervezetünk pH-értékét, hiába állítják azt a lúgosító étrend népszerűsítői.  

Ettől függetlenül javadra válhat a lúgosító ételek fogyasztása: elejét veheted például a gyomorsavtúltengésnek, amelyet a savas ételek mértéktelen fogyasztása okoz. A lúgosító étrend tehát biztosan hozzáad az egészségedhez. Legfeljebb másként, mint elsőre gondoltad volna..  

Egy tál lúgosító zöldségekből és gyümölcsökből készült saláta nagyszerű választás

Mit kerülj el, és mit fogyassz a lúgosító étrend szerint? 

Bár nincs egységes felosztás az élelmiszereket, italokat pH-értékük alapján csoportosíthatjuk: lehetnek savasak vagy lúgosak. Valóban semlegesnek csak a tiszta víz számít. 

Savasító ételek és italok 

  • húsfélék, halak 
  • a legtöbb tejtermék 
  • tojás 
  • cukor 
  • finomított gabonafélék 
  • alkohol 
  • a legtöbb koffeintartalmú ital – elsősorban a kávé és a fekete tea 
  • feldolgozott élelmiszerek, készételek 

Lúgosító ételek és italok 

Gyümölcsök 

Érdekesség, hogy a gyümölcsök alapvetően savasak, a legtöbb közülük mégis lúgosító hatással bír. Különösen ajánlott a citrusfélék, a gránátalma, paradicsom, uborka fogyasztása (igen, ezek is gyümölcsnek számítanak!), mert alacsony a cukortartalmuk. A magas cukortartalmú gyümölcsök, mint a banán, szőlő, ananász vagy a cseresznye, savasítók lehetnek.  

Az avokádó nemcsak lúgosító hatása miatt remek választás, káliumot és egészséges zsírokat is tartalmaz.    

Hüvelyesek és zöldségek 

A rostokban gazdag lencse mindig jöhet, ahogyan a különböző babfélék is. A hagyományos újkrumpli mellett nagyszerű köret lehet az édesburgonya (batáta), valamint a párolt karfiol, brokkoli, cukkini, padlizsán vagy spenót – de ezeket akár  

önmagukban is fogyaszthatjuk. A zsenge babyspenót nyersen, zöldségsalátában a legfinomabb. Az olívaolajat nyugodtan használhatjuk sütéshez vagy öntetként, mivel szintén lúgosító hatású. 

Teljes kiőrlésű gabonafélék 

A lúgosító étrendbe beilleszthetők bizonyos gabonafélék például a quinoa, köles vagy az amaránt (más néven disznóparéj). Ráadásul az első kettőt  gluténérzékenyek számára is fogyasztható. 

Hús és tej (helyett) 

A szójabab nem véletlenül népszerű a vegetariánusok körében, a húshoz hasonlóan ugyanis kiváló vas-, fehérje-, és kalciumforrás. Tofu mellett például szójatej is készülhet belőle.  

A másik nagyszerű lúgosító hatású növényi alternatíva a mandulatej, de az állati tejet sem kell megvonnunk magunktól: a kecsketej enyhén lúgosít.  

Magvak 

A legjobb lúgosító nasi az A-vitaminban gazdag tökmag, illetve a mandula, amely segíti a fogyást és az izmok növekedését. Azzal is jól járunk, ha chiamagot hintünk az ételünkbe.  

Mit igyunk? 

A már felsorolt növényi tejek mellett nem nyúlhatunk mellé a zöld teával, illetve a különböző gyógynövényteákkal. Gyümölcslevet is fogyaszthatunk (természetesen rostosat és kizárólag cukormenteset), de a víz legyen az elsődleges folyadékforrásunk.  

Nehéz eldönteni, mi igaz és mi csak mítosz a lúgosító étrenddel kapcsolatban

Tény vagy tévhit? 

Tényleg ennyire veszélyesek a savak, és ennyi csodára képesek a lúgok? A lúgosító étrend körüli információáradatban könnyen érezheted bizonytalannak magad, ezért most segítünk kimazsolázni a tényeket a tévhitek közül. 

A savas étrend elsavasodást, a lúgosító étrend lúgosodást okoz? 

Egy jó adag tejfölös pörkölt után tapasztalt gyomorégés vagy puffadás valószínűleg a gyomorsav túltermelésének a jele. Ez persze nem ideális dolog, de nincsen semmi köze az elsavasodáshoz, helytelenül használják rá ezt a kifejezést.  

Mind az elsavasodás (acidózis), mind a lúgosodás (alkalózis) komoly betegségek, amelyeket nem a savas vagy lúgosító ételek túlzott fogyasztása, hanem a sav-bázis egyensúlyért felelős tüdő vagy vese károsodása okozza.  

Az acidózis kezdeti jelei többek között a fáradékonyság, légszomj, gyakori fejfájás, a beteg később akár kómába is eshet. A túl lúgos szervezet tünetei például az izomrángás vagy a gyakori hányinger. 

Az elsavasodott szervezet kezelése nem lúgosító ételekkel történik. Hasonlóképpen nem hoz gyógyulást a savasító ételek fogyasztása egy alkalózisban szenvedő beteg számára. Ismét, az étkezésünk nem befolyásolja a vérünk pH-értékét. 

A savas élelmiszerek fogyasztása csontritkuláshoz vezet? 

Az elmélet szerint az elsavasodott szervezet kalciumot von ki a csontokból, hogy azzal lúgosítsa a savassá vált vért. Ez a csontok gyengüléséhez, és ezáltal csontritkuláshoz vezethet.  

Ahogy azt korábban láttuk, a vérünk nem válik savassá a savas ételek fogyasztásától.  A szervezetünknek nincs szüksége arra, hogy “megtámadja” a csontjainkat, hiszen a tüdővel és vesével hatékonyan szabályozza a vér pH-szintjét.  

A kalcium és a fehérjék elengedhetetlenek csontjaink egészségéhez. Elsődleges kalciumforrásunk a tej és tejtermékek, fehérjeforrásaink pedig a húsok, halak, és a tojás – ezek az élelmiszerek pedig mind savasító hatásúak. 

A lúgosító étrend segít a daganatos megbetegedések megelőzésében? 

Több kutatás is vizsgálta a savas ételek és a daganatos megbetegedések közti kapcsolatot, egyértelmű összefüggésről egyelőre viszont nem beszélhetünk. Igaz, hogy a daganatok növekedésének kedvez a savas környezet, de ezt maga a daganat alakítja ki, nem fordítva. 

A lúgosító étrend garantált recept a gyors fogyásra? 

Mivel ez a diéta elsősorban zöldségeken és gyümölcsökön alapul, tényleg segíthet megszabadulni jó pár felesleges kilótól. A lúgos ételek viszont sajnos nem feltétlenül telítőek, ezért jojó-effektus léphet fel. Eljuthatunk arra a pontra, hogy nem bírjuk tovább, és az elmúlt hetek hiányzó fehérjemennyiségét szinte egyszerre pótoljuk be. Így visszahízunk, sőt akár pár plusz kilót is felszedünk.  

Tényleg egy-kettő lefogyunk, ha a lúgosító étrendet követjük?

Akkor most működik vagy nem?  

Bár a lúgosító ételekhez kapcsolódó elmélet a fogyásról nem állja meg a helyét, más okokból ajánlatos lehet követni ezt az étrendet.  

A lúgosító étrend hátrányai 

  • fehérjében szegény 
  • tejtermékekben, ezáltal kalciumban és magnéziumban szegény 

A lúgosító étrend előnyei 

  • támogatja a gyümölcs és zöldség bőséges fogyasztását 
  • mellőzi a feldolgozott élelmiszereket 
  • mellőzi a cukrot  

Az egyensúly a lényeg 

Valójában nem arról van szó, hogy a lúgosító ételek  “jók”, a savas ételek pedig “rosszak”. Inkább arról, hogy manapság túl sok savas ételt és italt fogyasztunk – ráadásul sok közülük nem(csak) a savtartalma miatt ártalmas.  

Ebben is a mértékletesség és az egyensúly a legfontosabb. 

Mit jelent ez pontosan?  

Érdemes kiegyensúlyozottan kombinálnod a lúgos és savas ételeket. Fogyassz sok friss zöldséget, hüvelyest, gyümölcsöt, magvakat, részesítsd előnyben a teljes kiőrlésű gabonatermékeket. Ugyanakkor érdemes mérsékelni a cukor-, alkohol-, és koffeinbevitelt.  

A tojást, a húst, a halat és a tejtermékeket sem kell teljesen elhagynod – elégendő, ha mértékkel fogyasztod őket, hiszen rengeteg kulcsfontosságú tápanyagot tartalmaznak.  

Figyelj a szervezeted jelzéseire! 

Ne hanyagold el a lelki egészségedet, figyelj a rendszeres testmozgásra, és a megfelelő hidratáltságra! És ami a legfontosabb: mielőtt magadtól drasztikus étrendváltásba kezdenél, mindenképp konzultálj szakemberrel, hiszen mindannyiunk szervezete más és más igényekkel rendelkezik.  

Go top