Az alkohol hatásaira mindig oda kell figyelni

Vannak, akik egy pohár alkoholt sem isznak, mondván, káros az egészségre, nincs benne semmi hasznos tápanyag, könnyen rá lehet szokni. Mások alkalmanként, ünnepeken egy-egy pohár bort, pezsgőt megengednek maguknak. Megint mások pedig mit sem törődnek azzal, hogy milyenek az alkohol hatásai. Bármikor találnak indokot arra, hogy koccinthassanak. 

Az idősebb generációba tartozók nem igazán foglalkoztak azzal, mik az alkohol hatásai a szervezetre. Sem azzal, hogy a túlzott alkoholfogyasztásnak milyen tünetei vannak. Az utánunk jövő, fiatal felnőttek bizony már sokkal inkább tisztában vannak azzal, hogy az alkohol káros, és jobban oda is figyelnek arra, hogy mennyit fogyasztanak belőle. De hol van az igazság? Valóban káros minden csepp alkohol? Esetleg van egy arany középút, ami még nem káros, ugyanakkor megengedi az alkohol alkalomszerű fogyasztását? Mennyi az elfogadható mennyiség?  

Az alkohol hatásaival egyre több fiatal foglalkozik. Sokan közülük már az alkoholmentes bulizást részesítik előnyben.

Az egyensúly megtalálása 

A legtöbb országban és kultúrában felnőttek számára engedélyezett az alkohol fogyasztása. Ugyanakkor, vannak kivételek, az Amerikai Egyesült Államokban például legálisan csak 21 év felett fogyasztható alkohol, míg az iszlám vallás és kultúra teljesen tiltja annak fogyasztását. Nálunk, és a nyugati kultúra nagy részében az esti sörözés, a romantikus borvacsora vagy a születésnapi koccintás teljesen elfogadott. Azonban érdemes mindezt határok közé szorítva tenni.  

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározta, mit is jelent a mérsékelt alkoholfogyasztás. Nők esetében napi egy egység, ami körülbelül egy pohár bort vagy egy kisebb pohár sört jelent, míg a férfiaknál két egységnyi a maximálisan megengedett felső határ. Aki ennél nagyobb mennyiséget fogyaszt rendszeresen, az bizony tapasztalhat negatív hatásokat.  

Létezik jó és rossz alkohol? 

Biztosan találkoztunk már azzal az idős, 100 éves nénivel készült interjúval, aki azt mondta, a hosszú élet titka az, hogy minden nap megiszik egy pohár vörösbort. Nos, a szakemberek ezt az állítást nem tudják alátámasztani, ugyanakkor az bizonyított, hogy a kevés vörösbor jótékony hatással lehet a szív- és érrendszerre. A vörösborban található polifenolok, például a rezveratrol, antioxidáns hatásúak, és egyes kutatások szerint csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát. 

Ha ezek után gyógyszerként fogyasztanánk a vörösbort, érdemes szem előtt tartani, hogy maga az alkohol toxikus, tehát mérgező. Terheli például a májat és a vesét. A diétás alkohol fogalma is téves lehet. A tömény italok bár kevesebb cukrot tartalmaznak, de maga az alkohol rengeteg üres kalóriát tartalmaz, mely lassítja az anyagcserét. Ez pedig sem a diétával, sem az egészséges életmóddal nem egyeztethető össze.  

Az alkohol hatásai között szerepel a lassabb anyagcsere. Emellett számos más negatív hatása is van szervezetünkre. 

Az alkohol hatásai: mennyire lehet káros az egészségre? 

Jó pár tévhittel ellentétben diétás alkohol nem létezik. Ez a hátrány csak egy a sok közül, hiszen az alkohol számos módon hat a szervezetre.  

Alkohol és vérnyomás  

A rendszeres alkoholfogyasztás növeli a vérnyomást. Bár a vörösbornak kis mennyiségben lehet jótékony hatása, a legtöbb alkohol rendszeres fogyasztása bizony hosszú távon szív- és érrendszeri betegséghez vezethet.  

Romló alvásminőség 

A jó minőségű alvásnak nagyon fontos szerepe van az egészség szempontjából. A rendszeres alkoholfogyasztás azonban rontja az alvás minőségét, és a mélységét is. Tapasztalhattuk, hogy kis mennyiségben segíthet elaludni egy-egy pohár bor, ugyanakkor a bor rendszeres fogyasztása már káros lehet.  

Emésztőrendszeri problémák 

Az alkoholt rendszeresen fogyasztók számos emésztőrendszeri problémával találkozhatnak. Ilyen lehet a reflux (nyelőcsőbe jutó savas gyomortartalom), a gyomorégés, vagy akár a lassú anyagcsere. Aki ezeket tapasztalja, próbálja meg elhagyni vagy csökkenteni az alkoholbevitelt, és máris tapasztalni fogja a jótékony hatásokat.  

Gyengülő immunrendszer  

Az alkohol egyik nagy hátránya, hogy a rendszeres fogyasztása gyengíti az immunrendszert. Emiatt kevésbé ellenállóbak lehetünk egyes betegségekre, mely nemcsak a vírusokkal teli időszakban lehet kellemetlen.  

Mentális egészség 

Amikor az alkohol hatásai kerülnek szóba, mindenképp meg kell említenünk a mentális egészségre gyakorolt káros hatását. A rendszeres alkoholfogyasztás például felerősítheti a depresszióra, szorongásra való hajlamot.  

Várjuk meg, mielőtt elmúlnak az alkohol hatásai, mielőtt volán mögé ülünk. Több országban is zéró tolerancia van érvényben.

Mennyi idő alatt megy ki az alkohol? 

Ez a kérdés sokakban felmerül, főleg azok körében, akik autót vezetnek. Itt hívnánk fel a figyelmet arra, hogy Szlovákiában és Magyarországon is a vezetés során zéró tolerancia van az alkoholfogyasztással szemben. Aki ennek nem tesz eleget, nemcsak maga, hanem a környezet egészségével, életével is játszik. Legyünk tekintettel magunkra és másokra is! 

Maga az alkohol  lebontása szervezettől függ, van, akinek gyorsabban sikerül, másoknak lassabban. Átlagosan azonban elmondható, hogy a máj egy óra alatt egy egységnyi alkoholt képes lebontani. Ez azt jelenti, hogy például egy pohár bor lebontására egy órára van szüksége a szervezetnek. A tévhitekkel ellentétben ezt a folyamatot semmilyen praktika nem tudja felgyorsítani, sem a hideg zuhany, sem a kávé. És még egyszer hangsúlyozzuk: ez egy átlag, tehát nem érvényes minden szervezetre! 

Mértékkel és tudatosan 

Az alkohol fogyasztása nem tiltott sem az egészség, sem a diéta szempontjából. Az azonban nagyon fontos, hogy az alkohol hatásaira figyeljünk oda, a fogyasztása mértékkel történjen. A túlzott alkoholfogyasztás tüneteire oda kell figyelni minden esetben. Egy-egy koccintás, egy egységnyi alkohol fogyasztása megengedett, vörösbor esetében pedig akár hasznos is lehet. Ugyanakkor, gondosan válasszuk ki, hogy jó minőségű italt fogyasztunk, na meg azt is, hogy ne vigyük túlzásba.  

Próbáljunk odafigyelni arra, hogy a szervezetünk hogyan reagál az alkohol fogyasztására, ha úgy érezzük, az alkohol nem tesz jót nekünk, kerüljük a fogyasztását. Ha pedig azt látjuk, komoly egészségügyi gondokat okoz, esetleg, nehezen mondunk le róla, keressünk fel egy szakembert, aki tud segíteni az alkohol okozta problémák megoldásában. 

Go top